Nedoslýchavost a tinnitus jsou běžné stavy – není důvod, aby vás nějak omezovaly. 

SLYŠÍTE ŠPATNĚ? NEJSTE V TOM SAMI.  

Špatně rozumíte hovoru v přeplněné restauraci? Straníte se společnosti na oslavě? Postrádáte zvuky ptáků při procházkách? Slyšíte bzučení v uších, které nepřestává? Pravděpodobně jde o sluchovou ztrátu nebo o tinnitus – nejste v tom ale sami. Přibližně 360 milionů lidí na světě má stejné příznaky a je mnoho věcí, které Vám mohou nějakým způsobem pomoci.  

PŘÍZNAKY NEDOSLÝCHAVOSTI  

První známky nedoslýchavosti mohou být nenápadné. Možná si někdy uvědomíte, že častěji žádáte svého partnera, aby se opakoval nebo si uvědomíte, že jste nerozuměli všemu při včerejší večeři s přáteli. Postupem času se Váš sluch pravděpodobně ještě zhorší a připraví Vás o zvuky, které jste běžně slyšeli. Mezi běžné příznaky ztráty sluchu patří:

  • Problémy se srozumitelností řeči, zejména v přeplněných místech, jako je např. restaurace
  • Časté žádosti na zopakování věty
  • Vysoká hlasitost televize nebo rádia
  • Problémy při telefonování  
  • Obtíže při skupinových konverzacích

Nejste si jisti, zda máte sluchovou ztrátu? Vyzkoušejte náš bezplatný online test sluchu. Pokud zaznamenáte náhlou či dramatickou ztrátu sluchu, okamžitě kontaktujte lékaře.

Online test sluchu

TYPY SLUCHOVÉ ZTRÁTY

Než začnete vybírat sluchadla, tak je důležité znát typ a úroveň ztráty sluchu. Ztráta sluchu se obvykle dělí do dvou kategorií: převodní ztráta sluchu a percepční ztráta sluchu. Můžete mít také smíšenou ztrátu sluchu, což je kombinace těchto dvou.
Pokud máte podezření, že máte ztrátu sluchu, pak se obraťte na místního ušního lékaře, který může provést kompletní sluchové testy.

ZNAKY A PŘÍZNAKY TINNITU

Pokud slyšíte v uších zvonění, bzučení či hučení, pravděpodobně máte tinnitus. Tinnitus je běžný a zvládnutelný stav. Nejčastěji je tinnitus způsoben opakovaným vystavením příliš silného hluku. Většina lidí, kteří mají tinnitus, má současně také nějakou formu sluchové ztráty. Zvuky tinnitu, které slyší, často přichází z mozku jako přehnaná kompenzace vytváření vlastního okolního šumu prostředí. Některé formy mohou být ovlivněny svalovými pohyby blízko ucha nebo problémy s průtokem krve v oblasti hlavy a krku.

Tinnitus může být způsoben řadou faktorů, včetně stárnutí. Tinnitus je také spojován s ušními infekcemi, ušním mazem či onemocněním senzorických nervů. Stres, vysoký krevní tlak a třeba i požívání alkoholu mohou také způsobit tinnitus.


Pomoc proti tinnitu  

Pokud máte podezření, že máte nějakou formu tinnitu, pak je prvním krokem podstoupit odborné vyšetření. Někteří odborníci nabízejí Widex Zen Therapy, která Vám pomůže snižovat negativní dopady tinnitu. Widex Zen Therapy se skládá ze čtyř součástí, které se přizpůsobí Vaší individuální potřebě.

Naše aplikace pro správu tinnitu – Widex Zen - nabízí uklidňující zvuky, které Vám pomohou se vyhnout úplnému tichu, čímž omezí Vaše soustředění na tinnitus. Widex Zen je rovněž užitečný pro meditaci a relaxaci. Začněte používat Widex Zen ještě dnes.

Získat aplikaci

NEDOSLÝCHAVOST U DĚTÍ  

Ztráta sluchu se netýká pouze dospělých. Děti mohou mít ztrátu sluchu od narození a nebo se jim může vyvinout v pozdějších letech. Mezi obvyklé příznaky ztráty sluchu u dětí patří:

  • Problémy s porozuměním toho, co lidé říkají.
  • Nereagují na hlasité zvuky.
  • Běžné věci musíte opakovat.
  • Vyšší hlasitost televize nebo počítače.
  • Problémy ve skupinových konverzacích.
  • Vyhýbání se různým sociálním situacím

Pokud máte podezření, že má Vaše dítě ztrátu sluchu, pak s ním navštivte ušního lékaře.

Najít ušního specialistu

POMOC MILOVANÉ OSOBĚ SE ZTRÁTOU SLUCHU

Prvním krokem k pomoci milované osobě se ztrátou sluchu je ujištění se, že tato osoba svému stavu rozumí. Pro začátek  požádejte svého blízkého, aby absolvoval náš online sluchový test, který zabere asi 5 minut.
Zde je několik dalších tipů pro komunikaci s nedoslýchavou osobou:

  • Před mluvením upoutejte jeho/její pozornost a ujistěte se, že se na Vás dívá.
  • Mluvte pomalu a zřetelně.
  • Opakujte to, co na poprvé neslyšel.
  • Používejte řeči těla k ukázce toho, co říkáte.
  • Zeptejte se, jestli slyšel/slyšela, co jste říkali.

Další tipy a rady pro komunikaci s nedoslýchavými lidmi najdete v naší elektronické knize.

UDĚLEJTE PRVNÍ KROK K LEPŠÍMU POSLECHU

Náš bezplatný, pětiminutový online test nastartuje Vaši cestu ke skvělému zvuku. 
Provést test

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Přejít nahoru