Základní informace k tomu, jak získat sluchadla

Níže najdete základní informace, jak byste měli postupovat:

  1. Prvním krokem je návštěva lékaře ORL nebo přímo foniatra, který vyšetří Váš sluch. Výdejní místo sluchadel Widex si můžete vyhledat zde. Na jednom pracovišti se provede vše potřebné - sluchové testy, naprogramování, zkouška a případně i finální výdej sluchadel. Lékař také zařídí příspěvek od zdravotní pojišťovny, pokud na něj budete mít nárok.
  2. Na základě výsledků vyšetření Vám lékař doporučí vhodný typ sluchadel a případně zhotoví otisky Vašich zvukovodů pro skořepiny nebo tvarovky, které se vyrábí přímo na míru. Některá závěsná sluchadla může mít lékař skladem, jiná si může u Widexu objednat.
  3. Nedoslýchavým od 19 let věku přispívá zdravotní pojišťovna od 1.1.2024 na pořízení sluchadel jednou za 5 let částku 6.817,44 Kč. V určitých případech (např. nedoslýchavost spojena s tinnitem nebo hluchoslepotou) může být příspěvek jednou za 5 let i 2x 6.817,44 Kč. Zdravotní pojišťovna hradí v této kategorii také částečně i ušní tvarovky/koncovky nebo skořepiny zvukovodových/kanálových sluchadel.
  4. Nedoslýchavým do 18 let věku včetně přispívá zdravotní pojišťovna od 1.1.2024 na pořízení sluchadel jednou za 5 let částku 2x 9.739,52 Kč. Zdravotní pojišťovna hradí v této kategorii také částečně i ušní tvarovky/koncovky nebo skořepiny zvukovodových/kanálových sluchadel.

Jak vybrat vhodná sluchadla?

Výběr vhodných sluchadel závisí především na povaze a míře Vaší sluchové ztráty, stejně důležité je ale vzít v potaz také Vaše nároky na sluchadlo - co od něj očekáváte, v jakých prostředích se nejvíce pohybujete, možnost ovládání přes aplikace v chytrém telefonu, kolik hodin denně je budete používat, jak jste schopni o sluchadla pečovat, motorika rukou atd. Od toho všeho se odvíjí konkrétní model, výkon sluchadel i jejich cena. S vhodným výběrem Vám pomůže sluchadlový specialista.

Výdejní místa po celé ČR si můžete vyhledat zde.
Regionální zastoupení WIDEX najdete zde

Jaké existují modely sluchadel?

Níže najdete rozdělení podle provedení - přímo do ucha nebo za ucho ...

Sluchadla do ucha

CIC - kanálová, ITE - zvukovodová

  • Vhodná pro lehké až středně těžké nedoslýchavosti.
  •  Nevhodná pro: lehké vady v hlubokých frekvencích / při zvýšené tvorbě ušního mazu / u výtoků z ucha / při horší motorice.
  • Mají malou či střední baterii (životnost cca 80-130 provozních hodin dle nastavení).
  • Je-li dostatečný prostor v uchu, mohou být nenápadná, mnohdy to tak ale nemusí být.
  • Regulace hlasitosti pouze dálkovým ovladačem nebo mobilní aplikací.

Sluchadla za ucho

BTE - závěsná

  • Pro lehké až velmi těžké ztráty (podle síly použitého reproduktoru, který je usazen v uchu).
  • Nejsou vhodná při zvýšené tvorbě ušního mazu / u výtoků z ucha / při horší motorice.
  • Mají středně velkou baterii (životnost cca 130-200 provozních hodin dle nastavení) nebo nabíjecí akumulátor.
  • Elegantní a velmi nenápadná sluchadla.
  • Regulace hlasitosti přímo na sluchadle (u páru), dálkovým ovladačem nebo mobilní aplikací.

Sluchadla za ucho s reproduktorem v uchu

RIC - závěsná

  • Pro lehké až velmi těžké ztráty (podle síly použitého reproduktoru, který je usazen v uchu).
  • Nejsou vhodná při zvýšené tvorbě ušního mazu / u výtoků z ucha / při horší motorice.
  • Mají středně velkou baterii (životnost cca 130-200 provozních hodin dle nastavení) nebo nabíjecí akumulátor.
  • Elegantní a velmi nenápadná sluchadla.
  • Regulace hlasitosti přímo na sluchadle (u páru), dálkovým ovladačem nebo mobilní aplikací.

Rozdělení podle kvality - dražší nebo levnější?

Kvalitu sluchadel posuzujeme podle kvality elektroniky uvnitř. Sluchadla Widex rozdělujeme do následujících výkonnostních kategorií:

Brožura Widex MOMENT

Nikdy nebyl lepší moment ...

Stáhněte si brožuru o sluchadlech MOMENT, ve které se dozvíte co je přirozený zvuk, jak lze řešit streamování zvuku, samostatné nabíjení či to s vysušováním, zjistíte na co jsou aplikce pro mobilní telefony, příslušenství, modely nebo i přehled barevných provedení a funkcí...


Brožuru MOMENT si můžete stáhnout zde ...

 

Obecně platí i následující

  • Čím vyšší výkonnostní kategorie, tím lepší zaměření na řeč a potlačení okolních rušivých zvuků i v hlučnějším prostředí.
  • I méně kvalitnější sluchadlo lze používat, jde vždy o komfort, který Vám lepší zpracování zvuku nabízí, abyste nemuseli domýšlet části slov a necítili se tak unavení.
  • V každé výkonnostní kategorii máte možnost volby ze všech modelů (za ucho / do ucha / dobíjecí)

Výběr sluchadel - co vzít ještě v úvahu

  • Co od sluchadla očekáváte, jak často a kde ho chcete používat (základní nebo kvalitnější).
  • Typ a tíže nedoslýchavosti (musí posoudit lékař).
  • Velikost baterií (malé sluchadlo = malá baterie = malá výdrž = větší náklady).
  • Motorické schopnosti (nasazování sluchadla, péče o sluchadlo, výměna baterií, případně filtrů).
  • Vzhled (ne vždy je sluchadlo do ucha tak nenápadné jako za ucho, záleží na tvaru zvukovodu).
  • Možnost nabíjení a konektivity (mobilní telefony, ovladače). Přenos zvuku do sluchadla podporují závěsné modely označené písmenem "D".
  • Finance

Kolik sluchadla stojí?

Na sluchadla přispívají zdravotní pojišťovny a podle aktuálních cen můžete získat kvalitní digitální sluchadlo i zdarma, případně s minimálním doplatkem. Vybrat si můžete z celé řady modelů v různých cenových i výkonových kategoriích. 

Ceník sluchadel ve formátu PDF si můžete stáhnout zde.

Mám mít jedno nebo dvě sluchadla? 

Dvě. Máte-li nedoslýchavé obě uši, měli byste mít sluchadla dvě. Mozek je naučen zpracovávat řeč slyšenou z obou stran a pokud mu tuto možnost vezmete, nikdy nedosáhnete tak dobrého poslechu (a především porozumění v náročnějších situacích), jakého byste mohli dosáhnout se dvěma sluchadly. Se dvěma sluchadly může být srozumitelnost řeči lepší až o 40%!

Nabíjecí nebo na baterie?

Nabíjecí sluchadla se prodávají až v poslední době a za tento krátký čas si našla mnoho příznivců. Aktuálně jsou nabíjecí sluchadla na velkém vzestupu a to i přes to, že se nabízí pouze ve formě závěsných sluchadel.  

Příslušenství

Nabízíme širokou škálu příslušenství ke sluchadlům. Baterie, filtry, elektronická vysušovací pouzdra, vysušovací tablety a další příslušenství můžete získat za výhodné ceny. V případě dotazů se Vám rádi budeme věnovat na našich pobočkách v Praze, Brně nebo Ostravě, případně na našich regionálních pobočkách v Jižních, Západních a Východních Čechách. Obracet se můžete také na 180 odborných lékařských pracovišť po celé ČR. Na požádání Vám rádi sdělíme adresu nejbližšího pracoviště, kde si sluchadla můžete vyzkoušet, případně si můžete vyhledat nejvhodnější výdejní místo zde.

Přejít nahoru