Baterie Widex

BATERIE WIDEX

Nezbytný průvodce ke sluchadlovým bateriím.
Baterie je velmi důležitou, ale často opomíjenou součástí každého sluchadla, kterému dodává potřebnou energii. Tato informace Vám přináší některé informace a rady, jak mít z baterií Widex Rayovac co největší užitek. 

Jak sluchadlové baterie fungují

Nejběžnějším typem baterií do sluchadel jsou dnes baterie zinkovzdušné, které jako účinnou složku používají vzduch z okolního prostředí. Když odlepíte štítek z baterie, uvidíte na povrchu baterie maličké otvory – těmi do baterie začne proudit vzduch, který baterii aktivuje.

Čas potřebný k aktivaci
Po odlepení štítku nechte baterii ještě 1 minutu odležet, než ji vložíte do sluchadla.

Proč? Je to čas potřebný k tomu, aby se vzduch dostal do baterie. Pokud byste začali baterii používat ihned, do baterie se nedostane dostatečné množství vzduchu a pak se může baterie chovat jako vybitá, protože napětí v ní nedosáhne úrovně potřebné k zapnutí sluchadla. Pokud se Vám to stane, nechte baterii chvíli volně ležet na vzduchu, aby dosáhla plného napětí a po 1 minutě ji vložte zpět do sluchadla.

Čerstvé jsou nejlepší
Stejně jako ostatní baterie, i ty zinko-vzdušné se v průběhu času samovolně vybíjejí. Abyste ze svých baterií dostali maximum, kupujte si je pravidelně. Čím jsou čerstvější, tím více vydrží. Datum exspirace najdete na zadní straně blistru, kde je uvedeno 4-místné datum spotřeby.

Napětí
Ačkoli je na balení baterií uvedeno napětí 1,45 voltů, baterie s neodlepeným štítkem bude mít 1,1 – 1,3 voltů. Po odlepení štítku se napětí zvýší tak, aby zprovoznilo sluchadlo. Může to ale trvat až
24 hodin, než baterie dosáhne maximálního napětí 1,45 voltů.

Při skladování
Napětí při nalepeném štítku 1.1 - 1.3 V.

Při používání
Napětí při odlepeném štítku po 24 hodinách 1.45 V.

Výdrž baterie
Většinou se lidé ptají, jak dlouho jim baterie ve sluchadle vydrží. Na to ovšem neexistuje jednoznačná odpověď. V průzkumu byli uživatelé dotazováni, jak dlouho jejich baterie vydrží. Následující přehled uvádí rozmezí výdrže jednotlivých typů baterií a tato rozmezí jsou velmi široká.

Výdrž jednotlivých typů baterií:

Typ 10 … 3 - 10 dnů
Typ 312 … 3 - 12 dnů
Typ 13 … 6 - 14 dnů
Typ 675 … 9 - 20 dnů

Co je podstatné…
Není možné napsat výdrž baterie, která by platila pro všechny uživatele obecně. Nejlepším způsobem, jak zjistit výdrž baterie právě u Vás, je vedení záznamů o životnosti. Na zadní straně jsou uvedeny faktory, které mohou výdrž baterie ovlivňovat.

Faktory ovlivňující výdrž baterie
Existuje mnoho faktorů ovlivňujících výdrž baterie, níže jsou uvedeny ty nejběžnější. Kombinace těchto faktorů může být tak unikátní jako samotná ztráta sluchu každého pacienta.
BATERIE WIDEX SI MŮŽETE OBJEDNAT V NAŠEM ESHOPU - Koupit baterie

Individuální ztráta sluchu
Čím větší je ztráta sluchu, tím větší zesílení musí sluchadlo vynaložit. To vyžaduje větší odběr energie a tím pádem kratší výdrž baterie.

Okolní prostředí
Spotřebu baterie může ovlivnit také míra okolního hluku. Např. v knihovně bude sluchadlo potřebovat daleko méně energie než v restauraci nebo na rockovém koncertě. Také nastavení hlasitosti sluchadla “na plný výkon” bude znamenat kratší výdrž baterie.

Individuální použití sluchadla
Dvě skutečnosti byste měli zohlednit:
 
• Kolik hodin denně svá sluchadla používáte?
• Kolik dní v týdnu svá sluchadla používáte?
 
Rozdíly v kvalitě sluchadel
Čím modernější a sofistikovanější sluchadlo je, tím větší je spotřeba baterie. Náročné funkce, které moderní digitální sluchadla používají (jako je bezdrátová komunikace, Bluetooth propojení nebo systém potlačení hluku) potřebují ke svému fungování energii. Níže je uvedeno, jak se odběr baterie (v mAh) mění v závislosti na aktivaci pokročilejších funkcí sluchadla:
 
Klasické sluchadlo Widex - 1.00mAh
Bezdrátové programování - 3.17mAh
Bluetooth propojení s telefonem - 4.27mAh
Přenos ze vzdáleného mikrofonu - 4.28mAh
Radiový přenos - 4.32mAh
 
Přirozené prostředí
 
Nízká vlhkost - Pokles vlhkosti může způsobit vyschnutí baterie a snížit její životnost.
Vysoká vlhkost - Se zvýšenou vlhkostí okolního vzduchu se může také do baterie dostat více vlhkosti, což narušuje přirozený proces samovolného vybíjení.
Nadmořská výška - Ve větší nadmořské výšce je ve vzduchu méně kyslíku. V takových podmínkách se baterie může vybít dříve.
Teplota - Pokles teploty může snížit napětí v baterii a tím snížit i její životnost.
 
Jak skladovat baterie?
 
• Skladujte baterie při pokojové teplotě
• Vyhněte se skladování v horkém prostředí
• Neskladujte baterie v lednici
• Ponechte baterie v otočném blistru, nenoste je po kapsách, jelikož ostatní předměty mohou způsobit zkrat, vytečení nebo prasknutí baterie
• Skladujte vybité baterie mimo dosah dětí
 
Jak dlouho mi vydrží baterie s neodlepeným štítkem?
Baterie mají standardní životnost 4 roky od data výroby.
 
Jak často mám baterie měnit?
Jakmile se seznámíte s Vašimi sluchadly a bateriemi, sami zjistíte, jaký systém Vám bude nejlépe vyhovovat. Vždy však s sebou noste náhradní baterie.
 
Jak mohu recyklovat staré baterie?
Na základě evropské směrnice o bateriích musí být všechny baterie recyklovány, existuje několik možností, kde baterie odevzdat: v místních prodejnách, v kancelářích, na městských úřadech, ve
školách a v dalších veřejných zařízeních.

Kontaktujte nás

Máte dotaz nebo komentář? Neváhejte se na nás obrátit Widex. Kontaktujte nás

Zvolte zemi/region

Bohušovická 230/12, 190 00 Praha 9
IČ: 45786381, DIČ: CZ45786381
Registrace: KOS v Praze, oddíl C, vložka 17126